Dalszy ciąg przebojów z LTE w sieci PLUS i ostateczne rozwiązanie

Miałem nieco problemów z poprawnym ustawieniem anteny - to z prostej przyczyny... modem, domyślnie ustawiony miał tryb auto, a niestety 1800Mhz nie bardzo sprawdza się w mojej lokalizacji, a taką właśnie częstotliwość forsował z uporem maniaka. Stąd moje problemy ze słabym zasięgiem. Ale od początku...
Po pierwszych testach byłem zachwycony - ponad 30Mb/s to był bardzo dobry wynik jak na moją lokalizację, ale niestety na następny dzień już tak nie było, a zasięg był bardzo słaby. Myślałem, że może antena się przekrzywiła - nie mam jej na zewnątrz budynku, tylko w środku, na poddaszu, ustawiona na stelażu, ale nie przymocowaną do niczego. Okazało się, że nie, że jest na miejscu, a dioda zamiast fioletowej (bardzo dobry sygnał) wskazuje zieloną (średnia moc sygnału). Zacząłem się zastanawiać dlaczego i sprawdzałem wszystko jeszcze raz... okablowanie, ustawienia itp.
Najdziwniejsze było to, że iPad wskazywał 5 kresek zasięgu LTE.
W pewnym momencie wpadłem na pomysł, żeby przełożyć kartę z Plusa - tą moją, którą wcześniej kupiłem na testy - do telefonu i odpalić program Network Signal Info Pro, który zakupiłem kiedyś przy okazji jakichś testów z Orange.
Program bardzo mi pomógł, bo wskazał z jakiego nadajnika korzystam w tym momencie. Okazało się, że kilometr od mojej lokalizacji jest jakiś BTS, z którego mam taki dobry sygnał.
Przestawiłem więc moją antenę na ten kierunek, ale sygnał nadal nie był dobry. Po chwili jednak był, aby po kolejnej chwili znowu się osłabić - w ten sposób zorientowałem się, że zamiast 1800MHz, które forsowała opcja auto, muszę na sztywno ustawić 800MHz.
Od tego momentu moje problemy się skończyły. Sygnał stał się bardzo mocny.
Zrobiłem kilka testów i myślę, że jest OK. Oczywiście nie są one w 100% miarodajne, bo tak, jak już pisałem wpływa na to wiele czynników. Obciążenie serwerów testowych, jak i samego BTS'a oraz osprzęt jaki jest na tym BTS'ie zamontowany.
Patrząc jednak na parametry sygnału, można powiedzieć, że jest wręcz idealny.
Mogę jeszcze dla poprawy sygnały spróbować zamontować antenę na zewnątrz, ale na cuda w transferze był nie liczył, więc póki co nie będę kombinował.


  

A tutaj na koniec wczorajszy test LTE od Orange w Raciborzu... szkoda, że u mnie takiego nie ma :-(

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hotspot osobisty, PLUS GSM, iOS, iPhone, iPad - jak to zrobić?

PGNiG - wymiana licznika gazowego

Smycz FLEXI Vario L 8M Tape